ANKARA KEÇİÖREN ALARKO CARRIER YETKİLİ SERVİS 0312 356 88 38

Yararlı Bilgiler

 • Tüketiciyi Koruma Yası’na göre cihazla birlikte garanti belgesinin verilmesi zorunluluktur.
 • Garanti belgeleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanır. Onay tarihi ve numarası garanti belgesi üzerinde yazılıdır.
 • Garanti koşulları garanti belgesinin üzerinde belirtilmiştir. Garanti kapsamı ve islemleri konusunda bilgi sahibi olmak için bu bölüm dikkatle okunmalıdır. Alarko Carrier ürünleri malzeme ve imalat hatalarına karşı garantilidir.
 • Doğrudan üründen kaynaklanmayan, kullanıcı hatalarından veya yanlış montajlardan vb. doğabilecek sorunlar garanti kapsamı dışındadır.
 • Garanti işlemleri kapsamında kullanılan parçalar ve servis için kullanıcıdan ücret alınmaz.
 • Yasal düzenlemelere göre garanti süresi satış tarihinden başlamak üzere en az 1 (bir) yıldır. Ancak Alarko Carrier bazı ürünlerinde, tüketici yararına daha uzun garanti süreleri uygulamaktadır. Garanti süreleri, garanti belgelerin üzerinde belirtilmiştir. Belge incelenerek ürünün garanti süresi oğrenilmelidir.
 • Garanti belgeleri satışı yapan bayi tarafından doldurulur. Bir parçası kullanıcıya verilir.
 • Kullanıcı garanti belgesini, garanti süresi boyunca saklamalı ve garanti işlemlerinden yararlanmak için gerektiğinde yetkili servis elemanına göstermelidir. Garanti belgesinin kaybolması durumunda Alarko Carrier Tüketici Danışma Merkezine başvurulmalıdır.
Ürünlerin bakımı genellikle üç ayrı program olarak uygulanır:

 • Günlük bakım
 • Peryodik bakım
 • Yıllık Genel bakım
Günlük Bakım

Kullanıcının ürününü çalıştırmadan önce günlük olarak yapması gereken kontrol ve temizlik işlemleridir. Günlük bakım işlemleri ürünün kullanım kılavuzunda belirtilmiştir.

Peryodik Bakım

Ürünün verimli kullanılabilmesi, olası arızaların önlenmesi ve sistemin ömrünün arttırılabilmesi için düzenli bakım yapılması gerekir. Ürünün üretici firma tarafından önerilen sürelerde uzman servisler tarafından düzenli kontrol ve temizlik işlmelerinin yapılmalıdır.

Yıllık Genel Bakım

Ürünün yılda bir kez yetkili servis tarafından genel bakımının, ayarlarının yapılması gerekir.

Çoğu kez kullanıcı kendisinin yapması gereken, örneğin elektrik fişinin takılı olup olmadığı, musluğun açık olup olmadığı, çalıştırma düğmesinin açık olup olmadığı vb gibi basit kontrol işlemlerini yapmadan servisi çağırmaktadır.

Kullanım kılavuzlarında kullanıcıların servis çağırmadan önce yapmaları gereken kontroller açıklanmıştır. Böylece gereksiz zaman kaybını önleyeceğiniz gibi, servisinizle de her hangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Servis çağırmadan önce kullanım kılavuzunu inceleyerek gerekli ön kontrolleri yapınız, eğer olumlu bir sonuç alamazsanız servisi çağırınız.

Servisler cihazla ilgili her hangi bir işlem yapmadan, kullanıcının yapması gereken bir işlemi yaparak cihazı çalıştırmış olsalar da yine birim servis ücretini alacaklardır. Bu ücret servisin sizin için ayırdığı zamanın ve yol giderinin karşılığıdır. Toplam servis ücreti, birim ücretin üzerine yapılan işçilik ve kullanılan yedek parça fiatı konarak hesap edilir. Örnekte, servis herhangi bir işçilik yapmadığı ve yedek parça kullanmadığı için bunların bedellerini ücretine dahil etmez, sadece birim işçilik ücretini alır.

Yetkili servisler Alarko Carrier’e bir sözleşme ile bağlı bağımsız kuruluşlardır.

Alarko Carrier servis elemanlarının eğitilmesini üstlenmiştir. Eğitimlerde başarılı olan servis elemanlarına sertifika verilir ve yetkilendirilir.

Yetkili servis elemanları iş başında standart servis elemanı kıyafetini giyer ve Alarko Carrier tarafından verilen tanıtım kartını kullanır.

Yetkili servislerin dükkan düzenleri, tabelaları, eksiksiz hizmet verebilmeleri için bulundurmaları gereken alet ve yedek parçalar Alarko Carrier tarafından belirlenir, ayrıca TSE belgesi alınır.

Servislerin hizmet kaliteleri ve teknik yeterlilikleri Alarko Carrier Müşteri Hizmetleri Müdürlükleri tarafından sürekli denetlenir. Gerektiğinde tekrar eğitim yapılır.

Büyük illerde servisler ürünlere göre gruplandırılmıştır.

Ürünlerle birlikte, iliniz veya semtinizdeki servisi bulmanızı sağlayacak bir “Servis Adres Kitapçığı” verilir. Bu kitabı lütfen saklayınız. Ayrıca internette şu anda kullanmakta olduğunuz web sitemizden “Yetkili Servis Listesi” butonuna basarak hızla servisinize ulaşabilirsiniz.

Servislerin uygulamaları tavsiye edilen ücretleri Alarko Carrier tarafından belirlenir. Bu ücret dört unsuru içerebilir:

 • Ulaşım ve Arıza Tespit Bedeli: Servisin üründeki arızayı bulmak ve raporlamak amacıyla size ayıracağı zaman ve yol masrafları için belirlenen ücrettir. Bu hizmetten sonra servis işçilik ve yedek parça bedellerini müşteriye teklif eder, onay alınmasa dahi servis ulaşım ve arıza tespit bedelini hak eder. Arıza garanti dahilinde ise servis bu bedeli Alarko Carrier’dan alır.
 • Yol Ücreti: Servisin bölgesi ya da şehir dışına çıktığı zaman yapacağı fazladan yol bedelidir.
 • Bakım Onarım İşçilik Bedeli: Servisin cihaz üzerinde yapacağı işçilik bedelidir. Ücret Listelerinde tek tek bütün işlemlerin bedeli belirlenmiştir.
 • Yedek Parça Bedeli: Servisin kullandığı yedek parçalar için Alarko Carrier tarafından tavsiye edilen fiyatlar belirlenmiştir.

Servisler Alarko Carrier tarafından belirlenen ve tavsiye edilen ücretlerin üzerinde bir ücret alamaz. Uygulanan ücretleri yazılı belge olması halinde (teklif, servis raporu, fatura... vb) Alarko Carrier Müşteri Danışma Hattından (444 0 128) kontrol ederek onaylatabilirsiniz.

Ayrıca teknik servis elemanı servis hizmetinden sonra doldurduğu ve size de imzalatarak onaylattığı formun bir kopyasını arşivler. İhtiyaç halinde burada yapılan işlemlerin uygunluğu tek tek kontrol edilir.

Servislerle ilgili herhangi bir sorununuzda, lütfen Alarko Carrier Müşteri Danışma Hattını (444 0 128) arayınız.

Alarko Carrier deneyimli servisleri ve merkezde kendi bünyesinde bulundurduğu uzman kadroları ile sorunlarınızı çözmeye hazırdır.

Isitma; Havalandirma; Hava Koşullandirma; Su Aritimi vb. gibi alanlarda ürün ve teknoloji çok çeşitlenmiş, ürün tipleri çok artmiştir. Bu nedenle ürün seçimi çoğu kez tüketicinin tek başina yapabileceği bir iş olmaktan çikmiş ciddi teknik destek gereken bir hale gelmiştir.

Alarko carrier’a başvurmaniz durumunda, mühendislerimiz ve bayilerimiz gerekli teknik desteği vereceklerdir.

Bir ürün seçiminde

 • ihtiyaçlarınız/beklentileriniz
 • ekonomik koşullarınız
 • ürün çeşitliliği
 • uygulama olanakları/koşullar
 • ürünün kalitesi
 • satış ve hizmet güvencesi
 • ekonomiklik rol oynar.


Bunun için:

 • Öncelikle ihtiyacınızı ve beklentilerinizi tam olarak belirleyiniz.
 • Bu iş için ayırabileceğiniz bütçeyi belirleyiniz.
 • Satıcı firmalarla ilişki kurarak ihtiyacınızı karşılayacak ürün grubunu seçiniz.
 • Ürünler içinde ihtiyacınıza en uygun olanları belirleyiniz, gerekirse bu konuda satıcı firmadan yardım isteyiniz.
 • Ürün fiatlarını öğreniniz.
 • Ürünleri broşürlerinden yararlanarak olabildiğince kategorize ediniz. Teknik özellikleri ve fiatları bakımından karşılaştırınız.
 • Ürünlerin farklı özelliklerinin ihtiyaçlarınızın karşılanması bakımından önemini belirleyiniz. Farklı bir ürünün üstünlüğünün sizin ihtiyaçlarınız bakımından bir değeri yoksa bu üstünlüğün satın alınmasının bir anlamı yoktur. Hatta bazı durumlarda sorun bile yaratabilir.
 • Bütçe sınırlarınız içinde kalan, teknik özelliklerinin ihtiyaçlarınıza cevap verebileceğini düşündüğünüz bir ya da birden çok ürünü seçiniz.
 • Ürünlerin montaj koşullarını öğreniniz. Seçtiğiniz ürünlerin kullanılacakları ortamın koşullarına uygun olup olmadığını araştırınız. Gerekirse bu konuda satıcı firmadan yardım isteyiniz.
 • Ürünlerin kalitesi belgelerini araştırınız.
 • Eğer bilginiz yoksa imalatçı ve satıcı firmalar ile ilgili araştırma yapınız. Satış ve garanti koşulları ile satış sonrası hizmetler konularında bilgi alınız. Servislerinin yeterliliğini ve TSE belgeli olup olmadığını inceleyiniz.
 • Son olarak fiatları tekrar karşılaştırınız. İhtiyacınıza cevap veren en makul fiatlı cihazı seçiniz. Ekonomiklik veya en makul fiat her zaman en ucuz anlamına gelmez. En ucuz olan ancak beklentilerinizi tam karşılamayan ya da daha sonra sorunlar çıkarabilecek bir cihaz gerçekte çok pahalıdır.

Ürünü tanımak onun kimliğini öğrenmek demektir. Bir ürünün kimliği ise onun markasıdır.

Ürünün markası kullanım kılavuzunda ya da cihazın üzerindeki etikette bulunur.

Satış sonrası hizmetler için, servisinize başvurduğunuzda cihazınızı rengi, düğmeleri vb. ile tarif etmek yerine kimliği ile tanıtmak işlemlerin daha hızlı ve doğru olmasını sağlayacaktır.

Programı daha rahat kullanabilmeniz için, kendi bilgisayarınıza yüklemenizi öneriyoruz.

Bunun için: Linke bir defa tıklayınız.

“File Download” çerçevesi açılacaktır. “Save this program to disk” işaretli gelecektir. Değilse işaretleyiniz ve “OK” tuşuna basınız.

“Save as” çerçevesi açılır. “Save in” kısmına “Desktop” u (Masaüstü) seçiniz. Save tuşuna basınız.

Desktop’ta (desktop : bilgisayarınızı ilk açtığınızda ortaya çıkan ekran) “Birim Donusturme” dosyasını bulun ve çift tıklayınız. Program çalışmaya hazır durumdadır.

Programın Kullanımı:

Üst menüden konumu seçiniz.
Force: Kuvvet
Light: Işık
Mass: Kütle
Power: Güç
Pressure: Basınç
Speed: Hız
Temperature: Sıcaklık
Time: Zaman
Volume: Hacim
Volume-Dry: Kuru Hacim
Acceleration: İvme
Angle: Açı
Area: Alan
Density: Yoğunluk
Distance: Uzunluk
Flow: Debi
Custom düğmesine basılınca birimler alfabetik siraya dizilir.
Ortadaki “input” tan çevireceğimiz değerin birimini seçiniz.
Ortadaki “output” tan çevrilecek birimi seçiniz.
Alttaki “input” a değer giriniz.
Alttaki “output” ta çevrilmiş değeri okuyunuz.

Örnek:

- Üst menüden “Power” ı seçiniz
- Input’tan “kilowatts” ı seçiniz
- Output’ta BTU/hour’ ı seçiniz
- Input’a 3 yazınız
- Output’ta 10245,54 okuyacaksınız.

Acil 112
Gaz Arıza 187
Yangın 110
Polis 155
Jandarma 156
Su Arıza 185
Elektrik Arıza 186
Telefon Arıza 121

Doğalgazlı Kullanımlarda Güvenlik Kuralları

Kazan dairesine, olası gaz kaçaklarına karşı bir gaz alarm cihazı yerleştirilmesi önerilir.

Kazan dairesinde ya da gaz tesisatının her hangi bir noktasında gaz kokusu hissederseniz veya gaz alarm cihazı gaz kaçağı uyarısı yaparsa her hangi bir can veya mal kaybını engellemek için aşağıdaki önlemle re titizlikle uyulmalıdır:

Telaşa kapılmayın. Sakin OLUN.

Yanan ateş varsa SÖNDÜRÜN.

Sigara İÇMEYİN.

Kibrit veya çakmak YAKMAYIN.

Elektrik düğmeleri ve fişlerle OYNAMAYIN. Düğmeler açıksa kapatmayın, kapalıysa açmayın. Prize fiş takmayın. Prize takılı fiş varsa çıkarmayın.

Kazan dairesindeki ve apartman girişindeki gaz vanalarını KAPATIN.

Bütün havalandırmaları, kapı ve pencereleri AÇIN. Kazan dairesinin hızla havalanmasını sağlayın.

Zilleri KULLANMAYIN.

Gazlı ortamlardaki telefonları KULLANMAYIN.

Yöneticiye, Gaz Şirketine ve itfaiyeye haber VERİN.

Kazanların doğalgazlı kullanımlarda yerleştirilecekleri kazan daireleri, baca ve tesisat özellikleri TSE standartlarında ve gaz idaresinin yönetmeliklerinde kurallara bağlanmıştır. Benzer şekilde sıvı yakıtlı kullanımlarda da kazan daireleri, bacalar ve tesisat özellikleri TSE standartlarında belirlenmiştir. Kazanın emniyetli ve verimli bir biçimde kullanılabilmesi için bu kurallara kesinlikle uyulmalıdır. Kazanlar ancak standartlara uygun bir kazan dairesine yerleştirilebilir ve tesisata bağlanabilir. Uygun olmayan kazan dairesi ve tesisatla ilgili eksikliklerden doğabilecek işletme sorunlarından üretici ve satıcı firmalar sorumlu değildir.

 • Ürünün kullanım kılavuzunda yer alan kazan dairesi ve tesisat bağlantıları ile ilgili tavsiyelerle standartlar ve yönetmelikler arasında farklar varsa standartlar ve yönetmelikler geçerlidir.
 • Kazan yakınında yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeler bulunmamalı, kazan dairesinde bu türden maddeler depolanmamalıdır.
 • Kazan brülörü yanma için gerekli havayı ortamdan alır. Bu nedenle kazan dairesinin hava giriş ve çıkış menfezi ile doğal veya cebri olarak havalandırılması gerekir. Kazan çalışırken bu menfezler kesinlikle kapatılmamalıdır.
 • Kazan dairesinde kısa devre yapacak veya ark çıkarabilecek bozuk elektrik anahtarları, prizler, kablolar vb. hemen yenilenmelidir.
 • Kazan dairesinin taban ve duvarlarının ıslanması engellenmelidir. Kazan suyunun gerektiğinde boşaltılması için kazanla drenaj arasına bir bağlantı yapılmalıdır.
 • Kazana ve tesisata gerektiğinde su beslemesi yapılabilmesi için kazanın yanına bir besleme su hattı yapılmalıdır. Elektrik tesisatına ve aksamına, özellikle brülöre su sıçramamasına dikkat edilmelidir.
 • Kazan dairesi, görevli olmayanların girmesini engellemek için kapalı olmalı.
 • Ancak acil durumlarda kazana veya tesisata müdahale edebilmek için yedek anahtar bulundurulmalıdır.
 • Kalorifer kazanları yaşama alanlarına yerleştirilemez. Kazanlar ancak uygun olarak havalandırılan özel bir kazan dairesine yerleştirilmelidir.
 • Havalandırma menfezleri her zaman açık durumda olmalı, doğrudan dış ortama açılmalıdır. Üst ve alt havalandırma menfezlerinin kesitleri aşağıdaki gibi belirlenir.
 • Alt Havalandırma Menfezi Kesiti (dm² ) = Kapasite (kW) / 23
 • Üst Havalandırma Menfezi Kesiti (dm² ) = Kazan Yüzeyi (m²) / 10
 • Ayrıca ana yakıcıya giren havanın kazan yüzeyindeki hızının, kazanın 1 m’sinde 1,5 m/sn ‘yi geçmeyecek şekilde olması gerekir.